Keď sa rozhodneme pre ekologickú drogériu, najskôr by sme mali vedieť, akými rôznymi parametrami sa odlišujú od tých bežných prípravkov. Kde je hlavný rozdiel?
Rozdiel je presne v tom slove ekologicky - takéto produkty sú vyrobené v súlade s prirodzenými životnými podmienkami a neobsahujú chemikálie, ktoré ničia životné prostredie. Vodou zo sušičky (oblečenia) je možné využiť aj na polievanie kvetov.
Aký typ čistiacich prostriedkov v domácnosti môže mať ekologickejší variant?
Mňa skôr nenapadá, čo dnes ekologickú alternatívu nemá. V celej domácnosti sa dajú používať už len ekologické prostriedky, či už na pranie, upratovanie alebo umývanie.
Prostriedky na udržiavanie čistej domácnosti. Čím je špecifická ekologická drogéria napriklad na:
sanitu? V dnešnej dobe je už úplne zbytočné používať agresívne čistiace prostriedky, po použití ktorých sa doma pomaly nedá dýchať…Každá gazdinka pozná tie tzv babičkine recepty - octom a sodou bikarbonou vyčistíte takmer všetko. Okrem týchto pomocníkov už na trhu máme napríklad čističe na báze kyseliny citronovej.
podlahy? Na rozdiel od klasických čistiacich prostriedkov eko čističe nečistia ošetrovaný povrch chemikáliami, takže ani podlahy a hlavne naša pokožka neprichádzajú do styku s neprirodzenými materiálmi. Dnes sa používa napríklad mandarinkový alebo cubeba olej, ktoré tiež rýchlo a bezpečne odstránia nečistoty bez syntetických zložiek, či škodlivých zvyškov.
udržiavanie čistej kuchyne? Tu by som hlavne vyzdvihla, že ekologická drogéria je v prvom rade veľmi univerzálna . Stačí napríklad prostriedok na umývanie podlahy nahliať do rozprašovača a máme čistič kachličiek okolo sporáka či umývadla. Na kuchynsku doskudoporučujem použiť napriklad čistiaci piesok z mydlových orechov , ktorý krásne pení a naozaj perfektne čistí.
Ekologickejšie sú aj prípravky, ktoré máme bežne v domácnosti. Ako napríklad využiť:
a-ocot? Napriklad na vycistenie rury - staci do nej vlozit misku s horucou vodou a octom, nechat par minut posobit a zlahka pozmyvat. To iste plati aj pre mikrovlnku ci chladnicku, z ktorej navyse odstrani pachy.
b-citrónovú šťavu? Na vybielenie plastových nádob ci kuchynských dosiek.
c-sódu bikarbónu? Okrem cistenia odtokov napríklad na Odstránenie pachov zo sedaciek ako aj zo psích a mačacích pelechov - povrchy stačí poprášiť, nechat pár minút posobit a jednoducho povysavat.
Ďalší užitočný pomocník na udržiavanie čistej domácnosti?
Perkarbonát sodný znamy aj ako PUER – je to sóda obohatená kyslíkom - uľahčuje pranie - vybieli zošednutú bielizeň, odstráni škvrny, je vhodný na čistenie toalety, na vodný kameň, čistenie odtokov drezov, umývadiel, ako aj odstránenie plesní a to z rôznych povrchov.
Pri bežnom upratovaní môžeme spomenúť napríklad aj hubku na riad. Aj tu je lepšia a ekologická alternatíva. Aká?
Samozrejme, poznáme napríklad lufové hubky ci spongie, ktoré po ich zivotnosti patria do bio odpadu.
Alebo pratelnu textilnú hubku s vyplnou proti plesni , ktoru staci raz za tyzden vlozit do umyvacky, ci pracky a nechat volne vysusit. Takto vydrzi urcite cele mesiace !
Ako napríklad ekologickejšie utierať prach?
Doporucujem pouzivat prirodne bavlnene utierky a na osetrenie nabytku pripravky na baze vcelieho vosku
Ako by ste ekologickejšie čistili práčku?
Veľa gazdiniek je veľmi prekvapených ze použitím ekologických pracích gélov majú práčku krásne čistú, bez usadenín. Napriek tomu treba práčku z času na čas preplaáchnut aspoň octom, hlavne v domácnostiach s tvrdou vodou.
Mnohých čaká aj umývanie okien. Poradíme, ako na to ísť ekologicky:
Aj pri čistení okien môžeme myslieť ekologicky. Tu by som odporučila použiť univerzálny čistiaci prostriedok na hrubé umytie, na lesk okien napríklad ekologickú leštičku do umývačky riadu a na doleštenie utierky z recyklovaného materiálu. Na trhu už sú ekologické papierové utierky vyrobene z recyklovaných nápojových kartónov.